ChatGPT’yi Kullanan Avukatın Pişmanlığı
Trendlerdeki Yazı

ChatGPT’yi Kullanan Avukatın Pişmanlığı

0

Uzun süreden beri birçok insan tarafından konuşulan yapay zeka robotu ChatGPT, en nihayetinde hukuk alanında da kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir avukat tarafından görülen bir davada avukat tarafından hazırlanan dilekçenin kurgulanmasında kullanıldığı iddia edilen yapay zeka robotu ChatGPT, davanın karşı tarafı ve hakim tarafından fark edildi.

Sadece hukuk alanında çalışan avukat, hakim, savcı ve birçok insan tarafından, bu alanda yapay zeka kullanılmasının etik boyutu tartışılıyorken, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bu olay ile etik ilkelerin avukatlar tarafından da pek önemsenmediğini ortaya koymuş oldu. Öyle ki, ABD’de aktif olarak görülen bir yargılamada davacı avukat tarafından sunulan dilekçenin içerisinde davaya konu hususlara ilişkin olarak verilen dava örnekleri için yapılan atıfları kontrol ettiğinde, var olmayan davalara atıf yapıldığı fark edildi. Sadece yargıç tarafından değil yargılamadaki davalı avukatlar tarafından da dile getirilen bu iddia sonrasında yapılan incelemede davacı tarafa ait dilekçedeki örnek gösterilen olayların aslında var olmayan davalar ve olayları örnek göstererek dilekçedeki davacı iddiaları desteklemek amacıyla eklendiği tespit edildi.

Dilekçede ChatGPT mi kullanıldı?

Bu tespitler sonucunda yapılan soruşturmada davacı avukat dilekçede ChatGPT kullanıldığını itiraf etti. Hukuki bir araştırma için ilk defa yapay zekadan yardım aldığını belirten avukat bir daha asla yapay zekadan bu konuda destek almayacağına dair yemin ederek, olayla ilgili pişmanlığını ifade etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji sever hukukçu:) Sadece KVKK ve GDPR değil oyun da sever. Favori oyunu hala Civ V!

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir