Türkiye’nin Yerli Dijital Mevduat Bankası Olan Colendi’ye İzin Verildi

Türkiye’nin Yerli Dijital Mevduat Bankası Olan Colendi’ye İzin Verildi

0

Toplamda 2 Milyar Türk Lirası sermaye ile BDDK tarafından kurulmasına izin verilen Colendi Bank Anonim Şirketi, yasal sürecin bitmesi akabinde dijital bankacılık alanında faaliyet göstermeye başlayacak. 5 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından alınan bu karar ile tam unvanıyla Colendi Bank Anonim Şirketi unvanı ile bir dijital mevduat bankası kurulmasına izin verildiği belirtilmiştir.

Colendi ne iş yapar?

Colendi, finansal hizmetler alanında demokratik bir yaklaşım sunarak tüketicileri, şirketleri ve finans kurumlarını bir araya getiren bir platformdur.

Colendi Bank kimin?

Bülent Tekmen, Erkan Kilimci, Deniz Devrim Cengiz, Ali Kürşat Bostan, Muhammed Furkan Ünsal ve Murat Öztürk tarafından kurulduğu bilenen Colendi, bundan öncede birçok kez yatırım almıştı.

Colendi, Resmi Gazete Metni

“Bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahiplerine ilişkin yönetmeliğin 4. maddesi ve Dijital bankaların faaliyet esasları ile servis modeli bankacılığı hakkında yönetmeliğin 11. maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik anılan maddelerde yer verilen yetki çerçevesinde 5411 sayılı bankacılık kanununun 7 ve 8 kanununun 6 maddesi uyarınca dijital banka yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek ve faaliyet ismini başvurusunu Bu çerçevede yapmak üzere kurucu ortaklar; Bülent Tekmen, Erkan Kilimci, Deniz Devrim Cengiz, Ali Kürşat Bostan, Muhammed Furkan Ünsal ve Murat Öztürk tarafından Türkiye’de 2 milyar TL kuruluş sermayeli Colendi Bank A.Ş ünvanlı Bir dijital mevduat Bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir”

Resmi gazeteye ulaşmak için tıklayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Teknoloji sever hukukçu:) Sadece KVKK ve GDPR değil oyun da sever. Favori oyunu hala Civ V!

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir