IMEI Kayıt Ücreti 20.000 TL’ye Çıktı

IMEI Kayıt Ücreti 20.000 TL’ye Çıktı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

IMEI kayıt ücreti, 2 bin 732 TL olduğu bir önceki yılın Ocak ayından itibaren 6 bin TL’ye yükseltilmişti. Ancak geçen 6 ayın ardından, IMEI kayıt ücreti bir kez daha artırıldı. Yeni bilgilere göre, Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre IMEI kayıt ücreti şimdi 20 bin TL olarak belirlendi.

Ocak ayıyla birlikte bir önceki yıl 2 bin 732 TL olan IMEI kayıt ücreti 6 bin TL’ye yükseltilmişti. Geçen 6 ayın ardından ise IMEI kayıt ücreti bir kez daha artırıldı.

Yurt dışı telefon kayıt ücreti 2023 ne kadar olacak?

Resmi Gazete’de yer alan yeni bilgilere göre, 2023 yılında yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücreti önemli bir değişikliğe uğradı. Artık yolcu beraberinde getirilen telefonlar için kullanım izin harcı 20 bin TL olarak belirlendi. Bu gelişmeyle birlikte, 2023 yılında başlangıçta 6 bin TL olan IMEI kayıt ücreti, yıl tamamlanmadan 20 bin TL’ye yükselmiş oldu. Ek olarak, bu kararın bugünden itibaren geçerli olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

Yurt Dışından iPhone Getirmek Ne Kadar Tutar?

IMEI kaydı için talep edilen ücretin 20 bin TL’ye yükseltilmiş olmasına rağmen, hala yurt dışından akıllı telefon getirmek oldukça karlı bir seçenek olarak görünüyor. Özellikle daha pahalı modellerde ciddi bir fiyat farkı bulunuyor. Örneğin, 128 GB’lık bir iPhone 14 Pro modelinin Türkiye’deki satış fiyatı 61 bin 499 TL olarak belirlenmiş durumda. ABD’deki vergiler hariç 128 GB’lık iPhone 14 Pro modelinin fiyatı 999 dolar. Güncel kurla hesapladığımızda, bu miktar yaklaşık olarak 26 bin TL’ye denk geliyor. IMEI kayıt ücreti olan 20 bin TL’yi eklediğimizde toplam maliyet 46 bin TL’ye ulaşıyor. Bu da aradaki farkın 15 bin 500 TL civarında olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla, aradaki farkın 15 bin TL’den daha fazla olduğunu göz önünde bulundurarak, yurt dışından akıllı telefon getirmenin hala mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Yurt Dışı Telefon Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından getirilen bir telefonun kaydedilmeden önce, cihazın kayda uygun olup olmadığı E-Devlet üzerinden sorgulanmalıdır. Kayıt hakkının sorgulanması için E-Devlet sistemi üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) kontrol yapılmalı, ardından 2023 yılı için belirlenen 20 bin TL harç ücreti ödenmeli ve kayıt işlemleri tamamlanmalıdır. E-Devlet şifresine sahip olan kişiler, T.C. kimlik numarası ve yabancı kimlik numarasıyla E-Devlet kapısı (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet) üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurarak kayıt işlemini gerçekleştirmelidir.

IMEI Kayıt Ücreti 20.000 TL’ye Çıktı YAPILAN YORUMLAR

  • Bu Kadar Bilgi
    4 ay önce

    Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

  • Bilgili Sözlük
    4 ay önce

    Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler