Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı.

Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı.
Google introduces new accessibility and collaboration features for  classrooms | TechCrunch

Business Insider’ın bildirisine göre Google birkaç yıl boyunca üzerinde çalıştığı Iris projesine işten çıkarmalar ve şirket içi değişiklikler nedeniyle rafa kaldırdığı iddia edildi. Ayrıca Google’ın donanımdan ziyade yazılıma odaklanmak istemesi de bu projenin sonlandırılmasına sebep olduğu söylendi.

Geçtiğimiz yıl duyurulan Iris projesi, büyük heyecana neden olmuştu. Hatta artırılmış gerçeklik konusunda Google’ın Iris projesi, bu alanda diğer rakiplerini de rekabete zorlamıştı. Ancak Business Insider’ın haberinin devamında Iris projesi bitse de Google, bu alanda yeni hedeflere odaklanacağı belirtildi. Ve bu karar doğrultusunda şirketin AR için Android adında bir platform oluşturacağı duyuruldu.

Haberin son kısmında ise Google’ın kendi donanımı oluşturmaktan ziyade Android için artırılmış gözlüğü geliştirmeyi kendilerine hedefledikleri belirtildi. Buna ek olarak Google’ın önümüzdeki aylarda çıkacak olan Samsung gözlüklerini geliştirmek istedikleri öne sürüldü. Zaten şirket geçtiğimiz aylarda Samsung ve Qualcomm ile yeni bir karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştıklarını böylece artırılmış gerçeklik alanında aktif olacaklarını duyurmuştu.

Iris Projesi Nedir?

Google, artırılmış gerçeklik projesi Iris'den vazgeçti - Son Dakika  Teknoloji Haberleri | NTV Haber

Iris Projesi, geçtiğimiz aylarda Google tarafından duyurulan bir artırılmış gerçeklik gözlüğü projesidir. Google’ın paylaştığı bilgilere göre bu gözlüğün gerçek hayatta tercümanlık görevi yapacağını belirtilmişti. Yani bir kişi karşısındaki kişinin konuştuğu dili bilmese dahi bu gözlük sayesinde karşısındaki kişinin cümlelerini kendi dilinde altyazı şeklinde görebileceği bir yazılıma sahip olacaktı.

Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı. YAPILAN YORUMLAR