Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı.

Google, Artırılmış Gerçeklik Projesi Iris’i Rafa Kaldırdı.

Google, artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri geliştirme projesi olan Iris’i sonlandırdığını duyurdu. Ancak şirket, artırılmış gerçeklik alanında yeni bir projeye imza atacaklarını açıkladı. İşte habere dair detaylar…

0
Google introduces new accessibility and collaboration features for classrooms | TechCrunch

Business Insider’ın bildirisine göre Google birkaç yıl boyunca üzerinde çalıştığı Iris projesine işten çıkarmalar ve şirket içi değişiklikler nedeniyle rafa kaldırdığı iddia edildi. Ayrıca Google’ın donanımdan ziyade yazılıma odaklanmak istemesi de bu projenin sonlandırılmasına sebep olduğu söylendi.

Geçtiğimiz yıl duyurulan Iris projesi, büyük heyecana neden olmuştu. Hatta artırılmış gerçeklik konusunda Google’ın Iris projesi, bu alanda diğer rakiplerini de rekabete zorlamıştı. Ancak Business Insider’ın haberinin devamında Iris projesi bitse de Google, bu alanda yeni hedeflere odaklanacağı belirtildi. Ve bu karar doğrultusunda şirketin AR için Android adında bir platform oluşturacağı duyuruldu.

Haberin son kısmında ise Google’ın kendi donanımı oluşturmaktan ziyade Android için artırılmış gözlüğü geliştirmeyi kendilerine hedefledikleri belirtildi. Buna ek olarak Google’ın önümüzdeki aylarda çıkacak olan Samsung gözlüklerini geliştirmek istedikleri öne sürüldü. Zaten şirket geçtiğimiz aylarda Samsung ve Qualcomm ile yeni bir karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştıklarını böylece artırılmış gerçeklik alanında aktif olacaklarını duyurmuştu.

Iris Projesi Nedir?

Google, artırılmış gerçeklik projesi Iris'den vazgeçti - Son Dakika Teknoloji Haberleri | NTV Haber

Iris Projesi, geçtiğimiz aylarda Google tarafından duyurulan bir artırılmış gerçeklik gözlüğü projesidir. Google’ın paylaştığı bilgilere göre bu gözlüğün gerçek hayatta tercümanlık görevi yapacağını belirtilmişti. Yani bir kişi karşısındaki kişinin konuştuğu dili bilmese dahi bu gözlük sayesinde karşısındaki kişinin cümlelerini kendi dilinde altyazı şeklinde görebileceği bir yazılıma sahip olacaktı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Spor Sever, Galatasaray aşığı, indir 365 editörü

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir